Tobruk

Václav Marhoul - scénář, režie, producent

Autor námětu, scénáře a režisér Tobruku v jedné osobě (narozen 30. ledna 1960 v Praze) patří mezi české filmaře s širokým polem působnosti, kteří nezůstávají jen u jedné aktivity.

Po vystudování FAMU několik let zasvětil divadelnímu sdružení Pražská pětka, výtvarné skupině Tvrdohlaví, ale hlavně pak filmovým studiím na Barrandově: nejprve od roku 1984 jako asistent produkce a později jako zástupce vedoucího produkce. Za produkci se podílel hlavně na filmech režiséra Tomáše Vorla Pražská pětka a Kouř. Na počátku 90. let se pak dostal do samotného vedení, kdy působil sedm let jako generální ředitel. V roce 1997 založil společnost Silver Screen, která se v první řadě věnuje produkci českých hraných filmů. V roce 1998 byl společností distribuován film Postel režiséra Oskara Reifa, na kterém byl společně s Janem Bílkem producentem. V roce 2003 pak jeho společnost vyrobila celovečerní film Mazaný Filip. Dále realizoval jubilejní výstavu výtvarné skupiny Tvrdohlaví ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie (1999) a stálou reprezentační galerii této skupiny v Paláci Lucerna (2000-2003). Společnost je podepsána i pod speciálními akcemi, jako podporou vstupu ČR do NATO v roce 1998 nebo akcí Obětem komunismu z roku 2005. Marhoulovo jméno si jistě řada lidí spojuje i s organizací summitu NATO v Praze, respektive jeho kulturní náplně v roce 2002, a taktéž s oslavami 55. a 60. výročí ukončení 2. světové války (roky 2000 v Plzni a 2005 v Praze).

Kromě toho se Václav Marhoul věnuje herectví v Divadle Sklep a občas i účinkuje ve filmech a TV seriálech (např. Skřítek, Redakce, Horákovi). Je členem prezídia a dozorčím rady České filmové a televizní Akademie a v roce 2003 se svým debutem Mazaný Filip úspěšně zařadil i mezi filmové režiséry.